Sünne  meelespea ja igati huvitavat lugemist.


Kuidas olla terve ja elada kaua

Mee väärtuslikke omadusi avastavad enda jaoks üha uued inimesed, kes soovivad mee ja teiste mesindussaaduste abil parandada ja tugevdada tervist, töö- ja läbilöögivõimet. Sel põhjusel on mee tarbimine tuntavalt suurenenud just kõrge arengutasemega maades – mesi aitab olla terve, edukas ja pikaealine ka pingelise eluviisi korral. Näiteks jaapanlased on suured meesööjad – ja nende keskmine eluiga on pingelisele tööle ja elule vaatamata 80 aasta ümber.

 

Eestimaalaste elu on viimastel aastatel muutunud aina pingelisemaks ja närvilisemaks. Paljudel on probleeme uues olukorras toimetulekuga, teised pingutavad kõigest väest edu saavutamise nimel. Mesi ja teised mesindussaadused aitavad ka pingelise elu- ja tööviisi korral tervist säästa ja tugevdada ning vajaduse korral ka leebel viisil ravida.

Kas Sa teadsid, et

• MESI on puhas loodustoode

• MESI on mesilaspere peamine toit suvesoojas ning talvine toidu- ja energiatagavara. Mesilasperes elab kesksuvel ligi 70 000 mesilast, kellest enam kui pooled lendavad taimedelt nektarit, õietolmu ja taruvaiku koguma ning vett tooma. Mesilane kogub taimeõitelt nektarit, mis tarus töödeldakse meeks. Mesilane toob tarru korraga kuni 50 mg nektarit, kus lisaks suhkrutele on suur osa vett, mille mesilased nektarist mett valmistades välja aurutavad

• MESI sisaldab süsivesikuid, fermente, paljusid vitamiine, mineraalaineid, õietolmu, vett ja muidugi kergesti omastatavaid lihtsuhkruid (glükoos, fruktoos jt.)

• MESI ei lõhu hambaid ega põhjusta hambaaukude teket

• MESI on rahustava toimega ja aitab unehäirete korral

• MESI on kasutamisel tuntava terapeutilise mõjuga - rahustav, valu- ja köha vaigistav, immuunsust tõstev jm.

• MESI aitab kaasa paljude haiguste ravimisel, ka rasvumise ja alkoholismi puhul

• MESILASED koguvad ka ÕIETOLMU, mille asetavad kärjekannudesse, lisavad natuke nektarit ja töötlevad ümber suiraks

• SUIR on mesilastele tähtis valgurikas toit, mida nad vajavad oma järeltulijate üleskasvatamiseks ja varuvad ka talveks

• ÕIETOLM ja SUIR sisaldavad peaaegu kõiki organismile vajalikke vitamiine, valke, rasvu, süsivesikuid, mineraale, bioloogiliselt aktiivseid aineid

• ÕIETOLMU ja SUIRA tarvitamine vähendab inimese veres kolesterooli, tugevdab veresooni, pidurdab kurgus ja sooltes mikroobide kasvu, tõstab vaimset ja füüsilist töövõimet, korrastab hormonaalsüsteemi, kaotab depressiooni, pikendab eluiga, aitab paljude haiguste korral

• MESILASED korjavad taimede ja puude pungadelt, lehtedelt, okastelt ja koorelt TARUVAIKU ehk PROOPOLIST, mida kasutavad oma pesa steriliseerimiseks, aukude ja pragude kittimiseks

• TARUVAIK on bioloogiliselt aktiivne, antiseptiline, seene- ja põletikuvastaste omadustega tumepruun, hea lõhna ja mõrkja maitsega vaigutaoline aine. Taruvaik sisaldab vaike, eeterlikke õlisid, vaha, vitamiine, üle 20 elemendi.

• TARUVAIKU nimetatakse ka looduslikuks antibiootikumiks

• TARUVAIKU kasutatakse salvidena, ekstraktidena või naturaalselt nahahaiguste, haavade, seedetrakti-, günekoloogiliste-, külmetusjpm -haiguste raviks. Allergiat taruvaigu suhtes täheldatakse harva. Mesilased koguvad tarru vajaliku mee- ja suiravaru, et pikk talveperiood üle elada ja kevadel taas elujõuliselt alustada. Ka ravim haiguste ärahoidmiseks - taruvaik tuuakse tarru. Mesinik saab tarust mett ja teisi mesindussaadusi vaid niipalju, kui seda mesilaste vajadustest üle jääb.

• MEE, ÕIETOLMU ja teiste mesilassaaduste pidev tarvitamine tugevdab tervist

• MESI aitab taastada jõuvarusid pärast suuri jõupingutusi ja kurnavate haiguste korral

• MESI on kergesti omastatav energeetiline mahedate raviomadustega loodustoode

• METT võib kasutada mitmete toitude või jookide valmistamisel

• MEESINEP on sinep, mille valmistamise juures kasutatakse mett suhkru ja siirupi osaliseks asendamiseks ja tootele maheda maitse andmiseks.

• METT võib kasutada mooside, tarretiste ja teiste marjatoodete valmistamisel suhkru osalise asendajana. Mee kasutamine suurendab toote väärtust organismile, tõstab esile marjade meeldivat maitset ja annab tootele omanäolise peene maitse, samas kui suhkru kasutamine teeb toote küll magusaks, kuid peidab või kaotab marjade maitse omapära

• METT kasutatakse ka mitmesuguste kastmete, sealhulgas salatikastmete ja majoneesi valmistamisel. Nende toodete peamisteks komponentideks on põhikastmed, mahlad, maitsetaimed, suhkur (ja mesi), sool, õlid ja vesi

• METT kasutatakse ka nahahoolduseks ja kosmeetikas. Kreemidesse lisatakse tihti mett, õietolmu, taruvaiku, ka mesilasema toitepiima.

• SAUNAMESI on tavaline mesi, mida kasutatakse saunas kehale määrimiseks. Tihti segatakse saunamee hulka väikeses koguses erinevaid taimede ekstrakte ja (eeterlikke) õlisid, mis annavad meeprotseduuridele tervistava lisatoime.

• METT kasutatakse saunas pärast esmast leilivõtmist ja pesemist. Saunamesi hõõrutakse käega õhukese kihina puhtale nahale, millega võiks kaasneda kerge massaaž. Seejärel võetakse laval veel kümmekond minutit kerget leili. Lõpuks loputatakse keha veega, kasutamata seepi või muid pesuaineid. Lavasoojuses imendub pea kogu mesi mõne minuti jooksul läbi naha ja mee tervistav ning lõõgastav toime levib sealt edasi üle kogu keha. Meesaun alandab närvipinget, annab jõudu, parandab, pehmendab ja noorendab nahka.

Allikas: Eesti Mesinike Liidu ajaleht "Mesinik"

Mett moka peale – terviseks!

Mesi on alati hinnatud vana hea ravivahend. Mee häid omadusi on kiidetud ajast aega. Nüüd on messi- ja laadalettidele jõudnud ka mitmesugused segumeed.

 

Mee sisse segatud lisaained ei riku kindlasti mee omadusi, sest mesi on ise konservant. Meesegusse lisatud droog konserveerub ega kaota raviomadusi aastaid. Segumett on kasulik hoida külmkapi alumisel riiulil, s.t jahedas ja pimedas.

Igal segumeel on oma spetsiifilised raviomadused.

Mesi arooniaga

See mesi on mõeldud eelkõige neile, kellel kõrge vererõhk. Aroonia laiendab veresooni ja madaldab arteriaalset vererõhku. Seda tarvitatakse ka alahappesusega gastriidi ja kapillaarveresoonte liigläbilaskvuse ning hapruse korral.

Võtke õhtul 1 tl enne magamaheitmist ning hommikul 1 tl tõustes kohe. Mett võib segada ka toasooja veega.


Must aroonia ületab joodisisalduselt teisi marjakultuure 3-5 korda, olles seega looduslik struumatõve ja ka ateroskleroosi ravim. Aroonia marjad sisaldavad C-, A- ja B2 vitamiini. Rahva seas arvatakse ekslikult, et arooniamahl muudab vere paksuks ja tekitab trombiohtu.

Mesi astelpaju-õliga

Astelpaju on suure vitamiinisisaldusega kõrgväärtuslik toiduaine. Astelpaju viljadest saadud õli vaigistab valu, kiirendab kudede epiteliseerumist, ravib limaskesti ja haavandtõbe.

Võtke seda mett 1 tl õhtul enne magamaheitmist ja soovi korral 1 tl hommikul tõustes. Hommikul pool tundi pärast mee manustamist ärge peale sööge. See mesi tugevdab kogu organismi. Paljusid on see aidanud kõrvetiste korral.

Astelpajuõliga mesi ei sobi sapi- ja maksahädade puhul.

Toodet on mitmed lastearstid soovitanud emadel anda lastele kurgumandlite valulikkuse korral ja kurgu paistetusest abi saamiseks. Sellisel juhul tuleb limpsida palju kordi päevas ja 10 min mitte peale süüa ega juua.

Mesi ingveriga

Võtke 1 tl pool tundi enne sööki, teine tl õhtul enne magamaheitmist Hiina meditsiinis on ingver aukohal seedimist soodustava vahendina. Ingver mõjub soodsalt südamele ja veresoonkonnale, langetab vererõhku ja alandab kolesteroolisisaldust veres. Samuti aitab vältida südamelihase infarkti ja tromboosi, tugevdab organismi kaitsevõimet ning toob kergendust menstruatsioonivalude korral. Samuti on seda juurt kasutatud migreenihoogude, kopsu-, maksa- ja merehaiguse korral. Antioksüdandina on ingverijuurt kasutatud ka vähi puhul.

Mesi kummeliga

Kummelit kasutatakse kõhugaaside, maovaevuste, seedehäirete, aga ka rahutuse korral. Tarvitage 1 tl paar korda päevas nagu ikka pool tundi enne sööki ja ka õhtul enne magamaheitmist.

Mesi kadakamarjadega

Hiina meditsiinis tarvitatakse kadakamarju neeru- ja põievaevuste leevendamiseks ning kuseteede tugevdamiseks ja puhastamiseks. Ka seedimatusest tingitud puhituste korral.

Proviisor Kaljo Mandre lisab, et kadakamarjad on ideaalne profülaktiline ravim, mis hoiab meist viirushaigused eemale.

Mett kadakamarjadega sobib kasutada uriinieritust ja seedimist soodustava vahendina. Kadakamarjad avaldavad soodsat toimet neerude alatalitluse korral ning takistavad mao- ja soolegaaside teket.

Samuti puhastavad nad hingeõhku. 1 tl 2-3 korda päevas pool tundi enne sööki 10 päeva jooksul oleks sobiv kuur, mida oma tervise turgutamiseks paar korda aastas ette võtta.

Mesi kuldjuurega

Kuldjuureks nimetatakse roosilõhnalise Rhodiola rosea juurt. Kuldjuure üheks peamiseks omaduseks on ainevahetuses kasutatava energia, vastupidavuse ja vaimse erksuse suurendamine päeval ning sügava ja kosutava une tagamine öösel.

Viimast vaid juhul, kui kuldjuurepreparaati õhtul ei kasutata. Tootel on omadus kiirendada rasvkoes talletatud energiavaru muundumist energiaks, s.t see on hea looduslik vahend kehakaalu vähendamiseks.

Kuldjuurt kasutasid Vene kosmonaudid ja sportlased, taastamaks südame normaalset rütmi pärast pingutavaid koormusi, vältides kudede hapnikupuudusest tulenevaid kahjustusi nii lihaskoes kui närvisüsteemis.

Leiti, et kuldjuur tugevdab närvisüsteemi, tõstab tähelepanuvõimet ning selle kiirust, parandab mälu ja vere juurdevoolu lihastesse ning ajju.

Teda on soovitatud kasutada südamenõrkuse, kehvveresuse, diabeedi ja madala vererõhu puhul. Haigestumise järel aitab kuldjuur organismil kiiremini kosuda ning immuunsüsteemi taastada. Ei soovitata kasutada mao- ja soolehaavandite, infarkti ning kõrgenenud vererõhu korral.

Mesi saialillega

Saialill soodustab sapieritust, rahustab, parandab haavandeid. Seda lille on soovitatud kehvveresuse, maksa- ja sapiteede põletiku, haavandtõve, kõrgenenud vererõhu, kroonilise limaskestapõletiku, kaksteistsõrmiksoole haavandi, neeru- ja neeruvaagnapõletiku, südame rütmihäirete korral. Saialillemesi sobib kõigile ja kasutada on hea ikka pool tundi enne sööki või õhtul enne magamaheitmist, teelusikatäis korraga.

Mesi nõgese-lehtede ja sidruniga

Nõgest tuntakse kui abivahendit vere- ja vereloomehaiguste, aga ka leukeemia korral. Samuti soodustab see taim seedimist, tugevdab ja puhastab organismi. Sellest võivad abi saada nii kidurakasvulised lapsed kui ka kehvveresuse all kannatajad.

Nõges soodustab juuksekasvu ja aitab veresoonte ahenemise korral. Vanad eestlased kasutasid kõrvenõgest reumatismi, neerukivide, maksa- ja sapihädade puhul. Kaltsiumisisalduse poolest teeb ta silmad ette piimale.

Sidrunit on lisatud nõgese spetsiifilise maitse nõrgendamiseks. Kasutage pool tundi enne sööki 2-3 korda päevas.

Mesi piparmündiga

Piparmünt soodustab seedimist ja rahustab. Kasutage närvilisuse, unetuse ning isutuse korral, rinnaga toitvatel emadel suurendab piimaeritust. Sobib sisse võtta gaaside, iivelduse, kõhuvalu korral. Kasutatakse kuni kolm korda päevas teelusikatäie kaupa.

Mesi taruvaiguga

Taruvaigul on antibakteriaalne toime, see pidurdab põletikulist protsessi, vähendab turseid, alandab kolesterooli ja kolesteriini taset, soodustab punavereliblede loomet, tugevdab immuunsüsteemi, stabiliseerib vererõhku jne.

Taruvaiguga mett on kasulik võtta lihtsalt profülaktika mõttes 1 tl päevas pool tundi enne sööki või õhtuti enne magamaheitmist. Haige kurgu ja köha korral kasutage 1/3 tl kas või 15 korda päevas, kuid 10 min pärast seda ärge sööge ega jooge peale. Toode mõjub läbi limaskestade. Lastele on annused väiksemad. Kasutatakse ka halvasti paranevate haavade parandamiseks.

Mesi võilillega

Meesegu võilille lehtede ja juurte droogiga sobib kasutada veresoonte lupjumise, sapiteede ja maksa põletiku, sapikivitõve korral. Võilill teeb veresooned elastsemaks. Sobib kasutada infarkti ja insuldi üleelanutel taastusravina ning ka ennetusravina kõigil teistel inimestel. Võilille kasutasid vanad eestlased maksa-, neeru- ja nahahädade puhul. Kasutage 10päevaste kuuridena 1 tl 2-3 korda päevas. Võilille piimmahl sisaldab palju mineraalaineid ja vitamiine.

Allikas: OÜ Artocarpus

Ingver ravimina: tõhustab seedimist ja kindlustab pika elueaIngver on pärit Lõuna-Aasiast ning on seal tõhusa ravimtaimena kasutusel juba aastatuhandeid. Juba vanad hiinlased ja hindud avastasid ingveri toime vananemise vastu, samuti arvati, et ingver suurendab sugutungi ning viljakust.

 

Loomulikult kasutati ingveritaolist imeasja ka toitude valmistamisel.

Ingverile annavad vürtsikuse risoomis leiduvad terava maitsega eeterlikud õlid, mida on tavaliselt kokku 1–3% kuivkaalust.

Eeterlikest õlidest on tuntumad tsinkberool ja tsinkbereen. Peale selle on ingveris ka fenoole sisaldavaid vaikaineid, nagu tsingerool ja gingerool, mis annavad taimele vürtsikalt terava maitse.

Süsivesikuid ja valke leidub piisavalt, need tingivad ka risoomi kalorsuse – 100 grammi värsket ingverit annab keskmiselt 40 kilokalorit. Paraku on sellel näidul vaid teoreetiline väärtus, sest nii palju keegi ju seda maitsetaime ei söö. 


Küll aga tasub tähelepanu pöörata ingveri mikrotoitainetele – vitamiinidele ja mikroelementidele. Vitamiine sisaldavad ainult värsked risoomitükid, kuivatamisel läheb enamik neist kaduma. Mikroelemendid jäävad kuivatamisel alles, märkimisväärselt on ingveris rauda, fluori, joodi ja mangaani.

Portugallased söötsid oma orjadele viljakuse suurendamiseks sisse ohtralt ingverit, et tööjõudu ikka juurde tuleks. Jaapanis valmistatakse tänapäevalgi mehisusepäevaks spetsiaalne roog, mille kohustuslikuks koostisosaks on ingver.

Hiinlased on veendunud, et ingver tõstab potentsi ja kindlustab pika eluea.

Ingver soojendab keha, võtab ära valu (eriti reumaatilise) ning tugevdab ja tervendab hingamiselundeid. Ta on hea kurguvalu, oksendamise ja iiveldamise puhul, eriti raseduse ja reisimise ajal. Hongkongi hiinlased teavad seda juba ammu, mistõttu paadis töötades näritakse pidevalt ingverit. Kui tahate ka proovida, siis maksab pool tundi enne reisile minekut sisse võtta üks gramm kuivatatud ingverit. Mitu ülikooli üle maailma teevad katseid ingveriga, et just selle imejuurika abil vähiravim lõpuks leida.

Muide, ingveril on veel üks suur eelis – tal ei ole mingeid kõrvaltoimeid. Peamiselt ergutab ingver aga kogu immuunsüsteemi, vereringet ja tõhustab seedimist. Ent ingver suudab veel enamat. Eeterlik õli gingerool, mis annab ingverijuurele tüüpilise teravuse ning on salitsüülhappe (aspiriini toimeaine) sugulane, muudab vere vedelamaks ning kaitseb meid nii südameinfarkti eest. Ingver surub alla okserefleksid pärast ülesöömist, toetab ainevahetust ja takistab kõhukinnisuse tekkimist.

China Medical University’s Taiwanis läbi viidud uurimus kinnitas, et ingver on väga hea abivahend kõhulahtisuse korral ning selle ennetamiseks.

Kuna inimesed muutuvad antibiootikumide vastu üha immuunsemaks, tuleb tagasi pöörduda vanade ravivõtete poole, milleks on tavaline ingver. Esimest korda esitleti uuringu tulemusi, mis kinnitasid ingveri toimeainet, ajakirjas Journal of Agricultural and Food Chemistry. Teadlaste andmetel on ingver odav ja kergesti kättesaadav alternatiiv kallitele ravimitele kõhulahtisuse raviks, mille on põhjustanud kolibakter. Kolibakter on ka tavalise turistide diarröa põhjuseks.

Fütoteraapias soovitatakse ingverit tänu selle suurepärastele omadustele kui seedetegevust toetavat vahendit, kusjuures hõlpsamaks manustamiseks on ingver paigutatud želatiinkapslitesse. Kasutada võib ka ingveritinktuuri, mida võetakse vahekorras 1 : 5 vees lahjendatuna enne sööki 20–30 tilka.

NB! Neeruhaiged ja pankrease haigusi põdevad peaksid ingverist loobuma. Samuti ei sobi ingver neile, kes tavaliselt kuumust halvasti taluvad. Kuid tuleb meeles pidada, et ingveriga ei tohi liialdada mao ja kaksteistsõrmiku haavantõbe põdevad inimesed ja lapseootel naised. Kõrge palaviku ja verejooksude esinemisel on ingveri tarvitamine vastunäidustatud.

Ingveritee külmetushaiguste ja gripi ennetamiseks. 1 g värsket ingverit, s.o poole suhkrutüki suurune tükk riivida tassi, lisada poole sidruni mahl. Valada üle kuuma veega ja teha magusaks
meega.

Allikas: "Toataimed roaks ja raviks", Toivo Niiberg, Maalehe Raamat


Mungalill  ehk kress hoiab kaua noorena ja tervena 


Eestis peamiselt ilutaimena kasvatatav mungalill on ka suurepärane köögivili ja ravimtaim. Söödavad on ning raviomadusi omavad tema lehed, noored kasvud, õienupud ja toored kui ka valminud seemned.

 

Suur mungalill (Tropaeolum majus), mida rahvapäraselt ka kressiks kutsutakse, kuulub mungalilleliste sugukonda ja pärineb Lõuna-Ameerikast Boliiviast ja Kolumbiast.

Arvatavasti levis mungalill Euroopas ja sattus ka Eestisse munkade vahendusel, kes teda kasvatasid kloostriaedades kui lillekultuuri, ravitoimelist salatitaime ning viinamäetigude söödataime.


Lehtedes, eriti aga õites, on rohkesti flavonoide, mis mõjuvad soodsalt hüpertooniatõve (kõrge vererõhk), maksa- ja seedekulgla haiguste, ateroskleroosi jt haiguste profülaktikas ning ravimisel. Hinnatud on mungalille gripiviirust ja Coli-bakterite elutegevust pärssiv toime. Kõik mungalille osad sisaldavad mitmesuguseid raviva toimega glükosiide ja eeterlikke õlisid. Glükosiididest tähtsaim on tropeoliin, mis koos eeterlike õlidega annabki mungalillele omase mädarõika ning sinepi vahepealse maitse- ja lõhnabuketi.

Suure mungalille lehed ja valmimata rohelised seemned sisaldavad rohkesti C-vitamiini ja märkimisväärsel hulgal karotiini. Rohelistes valmimata seemnetes on ka E-vitamiini. Kõikides rohelistes osades, eriti aga valmimata seemnetes, leidub K-vitamiini. Mungalille värvilisi kroonlehti võib segada suvalises koguses kohupiima ja kodujuustu hulka. Õisi ja lehti saab tarvitada võileibade katteks ja toitude kaunistamiseks pidulaual.

Allikas: "Maitsvad lilled", Toivo Niiberg, Maalehe RaamatVoog. Tee ise koduleht!